İpuçları

İnsanı Daha Çok Etkilemenin Yolu

 

Orjinal birşey yapmak isterseniz, DESIGNFLOOR'un büyüsünden yararlanabilirsiniz.


Derzli Kenarlar


Derzli designfloor ürünler eski ağaç parkeden esinlenerek tasarlanmış olup, döşendikleri yere çok şık bir görüntü verirler. Parkeler gün ışığı yönünde döşenince bu şıklık çok daha çekici bir hal alır.

Bu parkelerin derzleri su sızdırmaz bir tasarımla yapılmış olup, su dökülmesi halinde bir rutubet endişesi taşımanıza yer vermez. Ancak parke döşeli yerin bir havuz gibi de kullanılması söz konusu değildir.


 
Aykırı Hatlar
 
Her zaman değişken hatları farklı desenlerle döşemeyi düşünün. Tahtaları gün ışığı yönünde döşerseniz, mekana harikulade bir güzellik katarsınız ve oda oldugundan daha büyük görünür. 
Örneğin zıtlık teşkil eden siyah ve beyaz hatları birlikte kullanırsanız bu çekicilik daha da artar. Böyle yapınca, duvarlar için tek renk kullanın, öncelikle de zemin renklerinden birini kullanın. 
Üç değişik deseni alternatifli kullanmayı düşünürseniz, aynı rengin üç değişik tonunu kullanın, veya  palyaço vari bir mekan elde edecek şekilde bir döşeme yaparsanız (belki de elde etmeyi düşündüğünüz gibi !)

 
 

Zemin Renginin Önemi

 

Zeminin tonu ve rengi mekana çok önemli bir katma değer kazandırır. Yaşadığınız mekanın tavanı düşükse,  o zaman mekanın hacmini daha büyük gösteren açık renkli parke kullanmanız yerinde olur.Diğer yandan binanız eski ve pervazlı ise ve tavan yüksekliği 3 metrenin üzerinde ise, koyu renkli bir parke kullanmanız yüksekliğin daha düşük görünmesini sağlayacak. Eğer bu tür mekanlarda açık renkli parke kullanırsanız, mekan büyük bir salon havası verecektir. Ancak hayal gücünüzü kullanarak başka alternatifli görünümler de elde edebilirsiniz. Örneğin, mekanınız düşük tavanlı ise, koyu renkli parke kullanıp, duvar rengini açık tutarak daha ferah bir ortam oluşturabilirsiniz.

 
  
 
 
  
 
 

Döşeme Yönünün Önemi

 

Zemin döşeme yönü seçimi mekanın boyut görüntüsünü etkiler. Döşeme genellikle ışığın en fazla geldiği yöne doğru yapılır (kapı yada pencereye doğru). Böylece mekan daha büyük görünür (bakınız sağdaki resim).

Bununla beraber mekanın orantısal görünümü ile de oynamak isteyebilirsiniz.

Örneğin mekan eğer orantısız bir uzunluğa sahipse, ışığın geldiği  yönün aksine bir döşeme yaparak bu uzunluğun daha kısa görünmesini sağlayabilirsiniz. Burada hatalı bir uygulama ile kötü bir görüntüye neden olmamak için, döşemeyi iyi bir ustaya yaptırmanızda fayda vardır. (bakınız resimler)